OPŠ 2024: 3. Izlet - Špilja Modrič

 

Piše: Lucija Lemezina

Nakon veselog i sunčanog izleta na Vranu, gdje je ekipa imala prilike upiti tople sunčane zrake i nadisati se svježeg zraka, u nedjelju je u planu i programu OPŠ-a bio posjet prekrasnom mračnom podzemlju i istraživanju špilje Modrič.

Iako je za neke ovo bio prvi susret sa misterioznom unutrašnjosti Zemlje, svi su se hrabro  pripremili kročiti u nepoznati podzemni svijet.

To jutro nam je okupljanje bilo u Rovanjskoj, gdje nas je dočekao naš vodič i iskusan speleolog Marijan Buzov koji već dugi niz godina sa velikom ljubavi i pažnjom vodi ture u špilju Modrič. Uz njega su nas na ovom izletu pratili iskusni planinarski vodiči Marijana, Nikolina i  Jean Claude, te naravno naš budući planinarski vodič, maleni Vid. Svim polaznicima podijeljene su kacige sa rasvjetom (obavezna oprema za svakog špiljara), te smo se laganom šetnjom kroz šumarak uputili prema ulazu u objekt. 

Prije ulaska Marijan nam objašnjava kako se radi o jedinoj špilji u Hrvatskoj koja se može posjetiti turistički, ali koja nije uređena, što znači da u njoj nema umjetne rasvjete niti uređenih putova. Ulaz je zatvoren cijelo vrijeme i posjet je moguć jedino uz stručno vodstvo. Nas dvadesetak školaraca palimo svoje rasvjete i ulazimo. 

Na kraju prve prostorije kreće i prvi izazov, provući se kroz maleni otvor u dnu kako bi mogli nastaviti dalje. Moram priznati (ili mi se možda učinilo) da sam od svih školaraca jedina imala osmjeh od uha do uha nakon ulaska u špilju. :) Predivan je osjećaj koračati kroz blatnjave i uske tunele neke špilje i provlačiti se kroz najmanje pukotine kako bi otkrio što se to još nalazi dublje u nekom objektu.  I kao što je bio slučaj i sa našom špiljom, odjednom se naći u nekoj većoj dvorani punoj špiljskih ukrasa, stalaktita, stalagmita i stalagnata koje su priroda i kemijski procesi dugi niz godina stvarali i oblikovali.

Cijeli taj proces nam je Marijan na jednostavan i zanimljiv način opisivao, uz  'suptilna'  upozorenja o nekoj skrivenoj sjekiri  i gubljenju ruke u slučaju da pokušamo dirati, ili gore, oštetiti neke od ukrasa. Tako smo prolazeći kroz hodnike i dvorane nekih 800-njak metara u dubinu svjedočili raznim ukrasima kao što su 'Crvena kraljica' ili prekrasna ali osjetljiva 'Meduza' kraj koje smo sa strepnjom prolazili kako ju slučajno ne bi dotaknuli ili  'Nakovnja' koji je testirao naše poštenje ali i živce.

Na pola puta kroz špilju nas je došao pozdraviti njezin jedini veći stanovnik, samotnjak šišmiš Šime. Ali čini mi se da mu nismo bili pretjerano zanimljivi, jer je brzo odlepršao u neki svoj tamni skroviti kutak.  Osim njega u špilji je u neko davnije doba obitavao i špiljski medvjed, ali i ljudi u brončanom dobu, te je špilja kao takva i vrijedno arheološko nalazište. 

Osim prenošenja znanja o njezinoj povijesti i načinu na koji je špilja formirana, a koje je uvijek popratio raznim anegdotama i šalama, Marijan nam je pokazao i tehnike prolaska kroz one uže i nešto izazovnije dijelove špilje. Sreća pa nas je prije ulaska dobro procijenio kako smo svi dovoljno 'schlank' da prođemo kroz sve procijepe. ;)

Na samom kraju u završnoj dvorani, kako bi upotpunili cijeli dojam i doživljaj, na koji minut smo svi ugasili svoje rasvjete i ostali u potpunoj tami. Taj osjećaj je svima nama bio na prvu jako neprirodan i čudan, a vjerujem i zastrašujući. Ali sudeći prema tome da je naša vesela Seve, nakon što smo upalili svoje lampe, zamolila ako bi ih mogli ponovo ugasiti i ostati svi u tišini neko vrijeme, ipak u tome našli neki 'zen'. S obzirom da joj je ipak bio rođendan morali smo joj ispuniti tu želju. Na nečiju sreću taj moment ipak nije trajao predugo, ;) pa smo ubrzo svi upalili svoje lampice i krenuli puni dojmova  natrag prema izlazu. Putem smo se pozdravili sa svim ukrasima i Šimom, te izašli na krasan sunčan dan.

A da druženje ne dođe kraju prebrzo i da malo dođemo sebi, pobrinula se Seve koja nas je počastila kolačima i orahovcem. Nakon njega je i ponavljanje čvorova ispred ulaza špilje bilo lagano. 

Ali svemu lipom dođe kraj, pa smo se tako i mi pozdravili za taj dan i sada sa nestrpljenjem očekujemo sljedeći izlet i izazove koje će nam naši iskusni vodiči postaviti.

 

Građeno na HTML5 i CSS3 | Copyright © 2013 PD Paklenica  |   izrada: www.meridies.hr